Platon Az Állam

Friday, 29-Mar-24 02:39:54 UTC

Platón (i. e. 427-347) Raffaello Athéni iskola cimû festményének részletén Platón és Arisztotelész látható. A fölfelé mutató alak, Platón az ideák világára irányítja a figyelmet, Arisztoteleész pedig a konkrét tapasztalati valóságra. Athénban született. Elõkelõ athéni család sarja volt. (anyai ágon Szolón rokona) (Eredeti neve Arisztoklész volt, de ezt széles válla miatt Platónra (széles) változtatják. ) Kiváló testi és szellemi képzésben részesül. Fiatalon költésztettel foglalkozik (vers, tragédia) de Szókratésszel való találkozása után megsemmisíti mûveit. Filozófiai fejlõdésére Kratülosz (Hérakleitosz gondolatait közvetíti) és Szókratész gyakorolt maradandó hatást. I. 407-tõl hallgatta Szókratész tanításait egészen a mester haláláig. Utána menekülni kényszerül Athénból Megarába (Eukleidészhez), majd visszatér Athénba. Késõbb háromszor is ellátogat Szüraküszaiba ( I. ill. II. Platón filozófiája.. Dionüszosz kívánságára), de mindhárom útja sikertelen volt. Szüraküszaiban az ideális államot igyekezett megvalósítani, de az udvar (és a kor) ellenállása miatt ez meghiúsult.

  1. Platon az állam film

Platon Az Állam Film

Platón szerint a szépség örökké változatlan ideájára irányul a filozófus figyelme (ld. Lakoma vagy Szümposzion). A jó és szépi egyet jelent az igazságos fogalmával. A szép oka a jónak, s azért foglalkozik az ember szép dolgokkal (pl: bölcselettel) mert ennek eredménye a jó. A bölcsesség a jó lényegi megismerése. Platón 3 híres hasonlattal világította meg a jó ideájának természetét: Naphasonlat Osztott vonal hasonlat Barlanghasonlat Anamnézisz (visszaemlékezés) elmélete: püthagoreus gyökerekbõl és az orphikus hagyományból (a test a lélek börtöne) ered. ( A geometriában járatlan embert ráébreszthetjük kérdések segítségével a tudásara, mert eredendõen megvolt benne) Az igaz véleményeket oksági gondolatmenettel kell kötözni az emberi lélekhez, mert különben elillan. Ehhez szükséges a visszaemlékezés. Könyv: Állam (Platón - Bárány István (Szerk.) - Horváth Judit (Szerk.) - Miklós Tamás (Szerk.)). Tehát tulajdonképpen a tanítás és a tanulás visszaemlékezés. (Az emberi lélek mielõtt beköltözött volna a testbe, ivott a felejtés folyójának vizébõl, ezért nem emlékezhet az ideák világára. )

Mik a jellegzetes tulajdonságai? 333 A türannosz testőrsége és környezete 335 Kilencedik könyv A türannisz embere 339 Az ember lelke mélyén egy gonosztevő szunnyad 339 Erósz türannosz 342 Az igazságtalan a legnyomorultabb, az igazságos a legboldogabb 346 Három bizonyíték a türannosz boldogtalanságára. Első: államforma és egyén megfelel egymásnak; a türannosz élete mindenkinél nyomorultabb 347 A második bizonyíték: a lélek három része és az ezeknek megfelelő háromféle gyönyörérzés. Platon az allan barte. Az értelem gyönyöre a legmagasabb rendű 353 A harmadik bizonyíték: a tudásszerető gyönyöre a létező szemléletben gyökerezik, és ez különb, mint a többi értelmetlen gyönyör 357 Összefoglalás: az igazságosság mindenben előnyösebb az igazságtalanságnál. Az ember rendeltetése: alárendelni ösztöneit az értelemnek 365 Tizedik könyv Visszatér a költészet kritikája 371 Mi az utánzás? Ideák, való dolgok, műalkotások és ezek alkotói: isten, kézműves, művész 372 Homérosz és a tragédiaköltők kritikája: nem értenek ahhoz, amit ábrázolnak 377 A lélek hallhatatlansága 390 A testben lakozó lélek nem észlelhető eredeti, örök mivoltában, hanem csak torzultan 394 Az igazságos evilági jutalma 396 Mi vár az igazságosra a túlvilágon?