Paál László Festményeinek Listája – Wikipédia

Tuesday, 23-Apr-24 18:29:25 UTC

Közel hét évtizedes lappangás után bukkant fel Paál László Rőzseszedés című festménye, melyet először Lázár Béla mutatott be a közönségnek, 1929-ben kiadott monográfiájában. Paál lászló festményei. Több mint ötven év elteltével, Bényi László már hiába kutatott a kép után, nem bukkant a nyomára, s így csupán egy archív fotó fekete-fehér reprodukcióját illeszthetett Paál László életművéről szóló könyvébe. A mű elkészülte után több mint százharminc évvel a Naplemente végre a nagyközönség elé kerül, újabb adalékkal szolgálva a XIX. század talán legjelentősebb magyar festőjének életművéhez. Molnos Péter MÁS ALKOTÁSOK A WEBSHOPBÓL Találat / Oldal Készpénzes, azonnali megvételre keressük a felsorolt művészek kvalitásos alkotásait Részletek

  1. Paál László festményeinek listája – Wikipédia
  2. Munkácsy újratöltve – megújult kiállítás a Nemzeti Galériában – kultúra.hu
  3. CarolArt ✽ Paintings and Video : PAÁL LÁSZLÓ (1846-1979) ~ Magyar festő

Paál László Festményeinek Listája – Wikipédia

A Siralomházat vagy a Krisztus Pilátus előtt című nagyméretű festményét nagyon sokszor reprodukálták. Jól emlékszem, gyermekkoromban a vonatok ülései mögötti fülkefalon láttam nyomatokon az első Munkácsy- és Paál László-képeket, az 1950-es, '60-as években. Sokat írtak már a művészettörténészek Munkácsy mélylélektani ábrázolásairól, elképesztő pszichológiai érzékéről. Mindig sikerült elkapnia a legfontosabb pillanatot az adott témában. Egy másodpercre megállította az időt, kimerevítette a történést. Szinte beleborzong a néző a látványba. Az arckifejezések, a mozdulatok mindig a robbanásig feszült helyzetet érzékeltetik. Munkácsy nem csak az ecsettel és a festékkel bánt bravúrosan, hanem elképesztő fantáziája és emberismerete is volt. CarolArt ✽ Paintings and Video : PAÁL LÁSZLÓ (1846-1979) ~ Magyar festő. A képei mind ezt bizonyítják. Bár 120 éve meghalt, festményei mégsem veszítettek az erejükből. Nemcsak a figurális kompozícióira igaz ez, hanem a tájképeire, a virágcsendéleteire is. A múlt heti Mértékadóban a Szabó Istvánnal készült interjúban a filmrendező elárulja: "Most Tolsztojt olvasom újra.

Házasságukból, az 1846-ban világra jött Lászlón kívül, 1848-ban még két ikergyermekük született, Gyula és Berta. Paál László gyermekkora mozgalmasan telt, apja foglalkozása miatt több ízben költöztek, előbb az Arad vármegyei Odvosra, majd onnan a közeli Berzovára. A rajzolás és festés iránti érdeklődése már egészen fiatal korában megmutatkozott. Az aradi rajziskolában első tanítója a Bécsi Képzőművészeti Akadémián végzett Nagy Péter festőművész volt, később Böhm Pál aradi festőiskolájában tanult. 1862 -ben itt ismerkedett meg későbbi barátjával, élete tanújával, a nála két évvel idősebb Munkácsyval. Munkácsy újratöltve – megújult kiállítás a Nemzeti Galériában – kultúra.hu. Paál középiskolai tanulmányai alatt, az 1860-as évek első felében, Erdély több vidékét bejárva, számos romantikus tájképet készített. Apja kívánságára, érettségi után, 1864 -ben jogi tanulmányokba kezdett Bécsben. A száraz paragrafusok helyett azonban inkább a Bécsi Képzőművészeti Akadémia előkészítő osztályát látogatta, s 1866 -ban felvételt is nyert az intézménybe, ahol Albert Zimmermann tanítványa lett.

Munkácsy Újratöltve &Ndash; Megújult Kiállítás A Nemzeti Galériában &Ndash; Kultúra.Hu

5 cm 106 × 69 cm 55 × 38. 5 cm Vízparti táj 90 × 65 cm Őszi hangulat 1876 100 × 81 cm Erdei út Út a fontainebleau-i erdőben 91. 5 × 63 cm 75 × 55 cm Erdő széle (Nyárfák) 53. 5 × 72. 6 cm Erdőrészlet sziklákkal Októberi szél 109. 5 × 75 cm Nyírfa tanulmány 1876 körül 91. 5 cm 55. 5 × 39 cm Nyár elején (Erdő széle) 50 × 65 cm Erdő belseje 130 × 97. 8 cm Út a Fontainebleau-i erdőben (Teljesen elégett) 300 × 200 cm Naplemente (Táj viharfelhős égbolttal) 39. 5 × 73. 5 cm Magántulajdon Erdő belseje (Megpörkölődött) 150 × 100 cm Barbizoni erdő 1877 65 × 49 cm Barbizon környéki táj 1877 körül 50 × 80 cm Musée de Peintres de Barbizon, Barbizon 60 × 40 cm 62 × 51 cm 100 × 70 cm 90. 8 × 51. 1 cm Erdő napsütésben 90 × 63 cm Francia nyári táj ismeretlen dátum 39 × 55 cm Tájkép alakkal 57. 2 × 84. 5 cm 99 × 74 cm Erdei táj alakkal 45 × 29. 2 cm Birserdő rőzseszedővel 91. 4 × 73. 6 cm 54. 5 × 70. 5 cm Táj kunyhóval 50. 5 × 65. Paál László festményeinek listája – Wikipédia. 5 cm Földeken 62 × 33 cm Párizsi út a Fontainebleau-i erdőben Ismeretlen helyen Tenger (Megpörkölődött) Lappang

1869 -ben és 1870 -ben már két-két képét is kiállították a pesti őszi tárlatokon. 1869-től állami ösztöndíjjal Münchenben folytatta tanulmányait, 1870 őszén pedig ugyancsak ösztöndíjjal – osztrák festő barátja, Eugen Jettel társaságában – tett egy hollandiai utazást. Az év végén, Munkácsy immár másfél éve tartó unszolásának engedve, Düsseldorfba költözött, ahol közösen bérelt lakásban éltek a következő egy évben. 1871 tavaszán J. S. Forbes angol műkereskedő ellátogatott a városba, hogy Munkácsytól munkát rendeljen, egyúttal megvásárolta Paál egyik tájképét. Rövid tanulmányútra is meghívta őket Londonba, ahonnan visszatérve Paál folyamatosan küldte tájképeit Forbesnak, s az ezekért kapott pénzből finanszírozta 1871 őszén Adalbert Goldscheider osztrák újságíró barátjával tett belgiumi és hollandiai tanulmányútját. Munkácsy 1872 januárjában Franciaországba költözött, de levélben és személyesen is kitartóan kérlelte barátját, hogy kövesse. 1872 májusára a könnyelmű életet élő Paál rendezte düsseldorfi adósságait, és Munkácsy után utazott.

Carolart ✽ Paintings And Video : Paál László (1846-1979) ~ Magyar Festő

Korai műveit a sötét színek, a fény-árnyék hatások játéka jellemezte. Munkácsyval együtt nagy csodálói voltak a 17. századi németalföldi aranykor mestereinek, köztük Frans Hals és Rembrandt művészetének. 1871-es londoni útja alkalmával Paál behatóbban tanulmányozta John Constable tájképfestészetét, ezt követően színei világosodtak, és az angol akvarellfestők hatására ő is készített néhány vízfestményt. 1872-es második hollandiai útja teljességgel felszabadító hatással volt kolorisztikus hajlamaira, világosabban, színesebben festett, s a természetet nagy, egységes színfoltokban kezdte látni. A barbizoni iskolához való csatlakozása nem volt minden előzmény nélküli: még 1869 -ben a francia festők Münchenben rendezett bemutatkozó tárlatán ismerkedett meg Gustave Courbet és más barbizoniak képeivel. Tragikusan rövid életműve 1875 után teljesedett ki, ekkor festette fő műveit. A szabadban ( plein air) festett tablóin a barbizoniak elveit követve elsősorban a természetet, főként meghitt erdőrészleteket ábrázolt nagy szeretettel.

Munkácsy Mihály: Ásító inas Ez a két kis munka át is vezet minket a következő terem tematikájába, ahol az elegáns élet képeivel találkozunk. A világosodó, élénkebb színekben pompázó festményeken a nagypolgári élet tárul elénk. Könnyedebb témájú, szolid nyugalmat árasztó művek ezek. Nagyon izgalmas az a fal, amelyiken Munkácsy látványos virágcsendéletét önarcképe és Kaulbach Munkácsy Mihályné t ábrázoló festménye fogja közre. Munkácsy Mihályné Ez a csendélet ebben a kompozícióban egyértelműen arra utal, hogy ekkoriban Munkácsy nemzetközileg elismert és anyagilag is megbecsült alkotó volt. Felesége öntudatos, határozott kiállású nő, aki biztosítja a hátteret férje számára, miközben egyengeti karrierjét. Ezt az attitűdöt jól visszaadja Kaulbach képe is. A másik falon pedig ott van Seldemeyer portréja is, azé a műkereskedőé, aki a festő "berobbanását" követően tíz éven át kizárólagosan felelt a Munkácsy-képek eladásáért. Seldemeyer Ennél a portrénál nyilvánvalóan fontosabb azonban a Milton.